Bal Çıtası

Arıkovanı toplam 5 farklı parçadan oluşur. Dip tahtası, kuluçkalık, örtü tahtası/bezi, ballık ve kovan kapağıdır bu parçalar. Eğer arı kovanı tahta bal çıtası kullanılarak yapılacaksa çıtaların tam kurumuş yani nemsiz olması gerekir. Ayrıca kovan inşa edilirken çıtalar sağlam birleştirilmeli ve aralarda boşluk kalmadığını dikkat edilmelidir. Hasanbey kovancılık bal üretimi için her türlü ekipmanını kolaylca temin edebileceğiniz, kaliteyi ucuza alabileceğiniz sektörün en güvenilir ismidir.

Gövdeyi oluşturan kısımdaki kuluçkalıklar arıların yaşam bölgesidir. Bu bölüm içerisinde arılar yuvalanma ve yavrulanmayı gerçekleştirir. Kovan giriş ve çıkışlarının sağlandığı delik de bu kısımda bulunur. Bu kısımda yavrulama yaparak çoğalan arılar daha sonra ballık adı verilen bölüme doğru çıkarlar. Çoğalmaları bu şekilde sağlanır. Mevsim şartları da arıların kısımlar arasında konumlanmalarında etkilidir. Kış mevsiminde alt kısımda olan arılar yaz mevsiminde daha yukarıda konumlanırlar.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu şartların en uygun şekilde sağlanması, kolonilerin hastalıklardan korunması ve arıcıların koloniye müdahale ve iyileştirme çalışmalarının sekteye uğramaması için kovanı oluşturan bal çıtasının en uygun malzemeden seçilmesi çok mühimdir. Gerek gezgin arıcıların yolda kalıp zorlanmamaları, gerek yerleşik arıcıların daha fazla verim ve sürerlilik almaları için kovan yapımına dikkat etmeleri gerekir. Bal çıtası iyi kurutulmamış ve kötü bir malzemeden yapılmışsa ya da delikleri ve yıpranmış kısımları mevcutsa hava şartlarının koloniyi olumsuz etkilemesi kolaylaşır. Verim alınamaz. Arıcının işi çok daha zor bir hale gelir. Bunun için arıcıların kovanlarını yaparken bir ustadan yardım almaları yahut kovanlarını kendileri yapacaklarsa bal çıtasını en yaygın kullanılan malzeme olan ıhlamur ağacından seçmeleri gerekir.

Bal Çıtası ve Kovanın Taşıması Gereken Özellikler

Kovan yapılırken seçilen bal çıtasının gövde kısmında kalınlıkları minimum 2.5x 3 cm olmalıdır. Çıtaların yapıldığı ağaçlar düz ve budaksız seçilmelidir. Ihlamur ağacı önceliklidir ama çam ağacı da seçilebilir.

Arıcıların yaptırdığı kovanların standart olmasına dikkat etmesi gerekir. Dünyada kabul görmüş kovan şekilleri tercih edilmelidir.

Çıtaların özellikle dış kısımların açık renkte boyanması gerektiği için boya kusmayan malzemeden seçilmesine dikkat edilmelidir. Bu sayede kovanın kullanım ömrü uzar.

Böylece arıcılar kovanları uzun süre kullanabilir.

Arı kovanlarının birleşme yerlerine oldukça özen gösterilmesi gerekir. Rutubet ve benzeri durumlardan korunmak için kovanın birleşim noktaları oldukça önemlidir. Bunun için kovanın birleşim noktaları en sağlam ve düzgün şekilde birleştirilirse daha sağlıklı bir kovan elde edilir.

Arıcılar yaptıkları iş çeşidine göre kovan ve kovan malzemesi seçmelidir.

Gezgin arıcılar işlerine uygun olanı yerleşik arıcılar ise kendi işlerine uygun olanı seçmelidir. Mevsim şartları ve arıları, koloniyi nasıl etkileyeceği kovan türü ve malzemesi seçilirken göz önüne alınmalıdır.

Sağlam ve uzun ömürlü bir kovan yapmak için

– Yanlardaki iki çerçevede kullanılan bal çıtası arasındaki mesafe minimum 7.5 mm olmalıdır

– Çerçeve başları ve kovan iç yüzeyleri arasındaki mesafe 10 mm olmalıdır

– Kovanın dip tahtasını oluşturan çıtalar ile çerçeve alt çıtası arasında 25mm olmalıdır

– Kovanda bulunan bir çerçevenin tam ortası ile diğer çerçevenin tam ortası arasında bir boşluk bulunur ve bu boşluk 36-38 mm olmalıdır

– Kovanın çerçevelerinde üst çıtaların arasında mutlaka 12 mm boşluk bulunmalıdır

– Çerçevede bulunun üst bal çıtalarının üzerine bir örtü örtülür ve çıtalar ile örtü arasında mutlaka 10 mm boşluk bırakılmalıdır

– Kovan hazırlanırken yapılan dip tahtası mümkün olduğunca geçirmeli tercih edilmeli ve yapılmalıdır. Arıcılar bu sayede temizlik sırasında dip tahtasını çıkarabilir ve takabilirler. Bu işlerde büyük kolaylık sağlar.

– Kovan yapılırken bal çıtası ölçülerine dikkat edilmelidir.